English   آخرین بروز رسانی:

تبلیغات
خبرها
پانصدمین سالگرد اصلاحات لوتری با پانورامای لوتر ۱۵۱۷ یادگار عزیزی
یادگار عزیزی می‌گوید: «مشارکت در گفت‌وگو سالگرد اصلاحات» از اهداف پانوراما نقاشی ۳۶۰ درجه‌ای لوتر ۱۵۱۷ یادگار عزیزی معمار نقاش ایرانی‌تبار آلمانی است
یازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ۱۰۰ ثانیه‌ای از چهارم تا ششم اسفند در پردیس سینمایی تهران برگزار می‌شود
اولین کنگره بین‌المللی جندی شاپور از سوم اسفند به مدت دو روز در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول گشایش یافت
عالیم قاسیم اف خواننده پرآوازه‌ی موسیقی کشور آذربایجان همراه با پرواز همای تازه‌ترین کنسرت خود را در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران برگزار می‌کند.
تئاتر مستقل تهران روز شنبه ۷ اسفندماه در قالب برنامه "شب شنبه‌ها" میزبان گروه‌های موسیقی تجربی می‌شود.
نسیم افشارپور، کارگردان نمایش «ال‌نینو» سبک این اثر را کمدی- فانتزی خواند و گفت: این نمایش یک دغدغه اجتماعی یعنی از بین رفتن عشق و رواج جدایی‌های سریع و بی‌دلیل را روایت می‌کند.
نمایشنامه «خواستگاری» اثر نویسنده بزرگ روس آنتوان چخوف با کارگردانی حسام کلانتری در سالن استاد خسرو شکیبایی خوانده می‌شود.
مراسم گشایش چهاردهمین جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر در دو بخش نمایشگاه‌های این رویداد و بخش فیلم با برگزاری بزرگداشتی برای زنده یاد عباس کیارستمی برگزار شد.
قلعه دختر یا آتشکده آناهیتا (ناهید) که به قلعه کهنه هم آوازه دارد، بر فراز تپه‌های بلند خاوری شهر کرمان قرار دارد. مصالح به‌کار رفته در این قلعه تنها خشت خام و گل رس است.
مراسم اعطای جوایز سالانه انجمن نویسندگان آمریکا اعلام شد و با اعطای جایزه افتخاری به عباس کیارستمی، برندگان در سه شاخه فیلمنامه اصلی، اقتباسی و مستند تقدیر شدند.
علی رهبری در روز جمعه ۴ فروردین ۱۳۹۶ به دعوت بنیاد فرهنگی و هنری و ارکستر سمفونیک دولتی آنتالیا٬ در سالن اسپندوس این شهر روی صحنه خواهد رفت.
"بازگشت به خانه " نوشته هارولد پینتر و کارگردانی مشترک فرید قادر پناه و رامین معصومیان اجراهای عمومی خود پس از پایان چشنواره تئاتر فجر را از سر می‌گیرد .
 
مقالات
موضع موزه‌ هنر مدرن نیویورک نسبت به ممنوعیت سفر ترامپ چه می‌تواند باشد/ نگاهی نزدیک‌تر به نمایشگاه اعتراضی موما
این هفته موزه هنر مدرن نیویورک (موما) مجموعه آثار مدرن خود را با جایگزین کردن آثار بزرگانی مانند هانری ماتیس و پابلو پیکاسو با کارهای هنرمندانی از بیشتر کشورهای مسلمان که دستخوش ممنوعیت سفر ترامپ می‌شوند؛ به نمایش گذاشت.
موزه‌ی بریتانیا نمایشگاهی از کارهای روی کاغذ به تازگی خریداری شده خود از هنرمندان ایرانی را با نام «آواهای ایرانی» به نمایشگاه گذاشته است. هنر مدرن و معاصر ایران داستان‌های چندگانه‌ای را بازگو می‌کند. این نمایشگاه که کارهای نسل‌های متفاوتی از هنرمندان ایرانی است دربرگیرنده‌ی رسانه‌های گوناگون از کلاژ تا کتاب‌های هنرمند و عکس است. روایت‌ها نمایانگر پرداختن به تاریخ ایران با الهام از شاهنامه فرودسی است که به تاریخ معاصر کشانده می‌شود. در میان آنها عکس‌های زنده‌ای از هنر و دلمشغولی‌های برخی از برجسته‌ترین هنرمندان ایران است.
در دوران‌های عدم‌قطعیت؛ هنر و فرهنگ فضاهای آزادی برای دگرگون کردن تفاوت‌های فرهنگی و ناسازگاری‌های سیاسی می‌شود. «حالات عدم‌قطعیت»؛ که در آکادمی هنر برلین بپاست؛ فضایی از ایستادگی هنری نسبت به از دست دادن حافظه‌ی فرهنگی و خشنونت و بیگانه‌هراسی را باز می‌کند.
به تازگی شاهد رشد فزاینده‌ی علاقه به آن‌گونه واقع‌گرایی بوده‌ایم که چنین می‌نمود مدتهاست که دیگر به گذشته پیوسته است. اما برداشت واقع‌گرایی آن‌چنان‌که می‌نماید روشن نیست....
از لحاظ تاکتیکی مفهوم‌گرایی بدون شک دارای قویترین موضع میان این سه انگاره است؛ چراکه نومینالیست (فیلسوف نام‌گرای) خسته می‌تواند به سمت مفهوم‌گرایی بلغزد و با این حال وجدان سخت‌گیر خود را با این تفکر تسلی دهد که هنوز به خوردن لوتوس (گل نیلوفر آبی) با افلاطون‌گراها تن نداده است.
یکی از پیامدهای جهانی کردن و از حالت منطقه‌ای درآوردن سرمایه مالی عبارت از این بوده که تصمیم‌هایی که اکنون نمایندگان جرگه‌سالاری (الیگارشی) شرکتی می‌گیرند و روی شهروندان جهان تاثیر می‌گذارد، دیگر با منافع مستقیم ملت ـ دولت‌ها مهار نمی‌شود. مذاکرات و پیمان‌های پنهانی (سرّی) جای قانون‌های اساسی و دیگر شکل‌های قراردادهای اجتماعی را گرفته و روش چیره‌ی مدیریت منابع طبیعی، امنیت فراملی، کپی‌رایت، خصوصی‌سازی، خودمختاری خوراک، جریان‌های مالی، مجوزهای دارویی و این و آن می‌شود.
حفاظت از بافت‌های تاریخی در ایران در مقایسه با دنیای غرب، تلاشی نوپا محسوب می‌شود. در اروپا این دغدغه از سال ها پیش و همگام با صنعتی شدن جوامع رشد کرد. پیشرفت‌های تکنولوژیک قرن بیستم که با فراهم ساختن امکان تولید نسخه‌های متعدد از آثار هنری، در ابتدا منادی دوران نوینی پنداشته می‌شد که هنر را از دسترس برگزیدگان جامعه خارج کرده و به میان عموم مردم می‌آورد، به سرعت جنبه‌های مخرب خود را آشکار کرد.
در سالهای شصت و هفتاد میلادی، سیاسی کردن به معنای موضع گیری، جاانداختن و پیروی از برنامه ای سیاسی، شرکت در مبارزه مسلحانه، در اختیارگذاشتن کاردانی ها و زبردستی ها (از جمله هنر) در خدمت انقلاب، پیکار به نام افق سوسیالیسم دولتی و رفتار کردن در همبستگی با مبارزه و ستیز با امپریالیسم و استعمار بود. هنرمندان و شبکه های مبارز از راه گرایشهای سیاسی به سوی هم کشیده می شدند و فلسطین و ویتنام و شیلی نماد پیکار با امپریالیسم بودند...
نقاش ها چشم اندازها را شاید به گونه ای شبیه به آنچه دنیا به راستی هست، می بینند. آمیزه ای از رنگ ها، خط ها و شکل ها.
 
معرفی هنرمندان
تک چهره ها
ایران درّودی نقاش، کارگردان، نویسنده، منتقد هنری و استاد دانشگاه برجسته ایرانی در سال 1315 در نیشابور خراسان در خانواده‌ای خوشنام به دنیا آمد. خاندان پدری او از بازرگانان صاحب نام خراسان، و خانواده مادری او از بازرگانان قفقازی بودند که پس از انقلاب شوروی به ايران مهاجرت کردند و در مشهد اقامت گزیدند.

 

ادامه مطلب


گالری
افتتاحیه جمعه 29 بهمن 1395
هما امامی
نمایشگاه نقاشی رحیم مولاییان
نمایشگاه نقاشی های فرناز جهان بین
گشایش: جمعه 22 بهمن ماه 1395
نمایشگاه نقاشی ‌های شهره قنبری
نمایشگاه نقاشی فریا آریانژاد
هنرمندان منتخب
نقاش
سفالگر
نقاش
کاريکاتوريست
عکاس
هنرمندان منتخب فیلم، سینما و تئاتر
فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده و کارگردان
کارگردان سينما و فيلمنامه نويس
کارگردان , نمایشنامه نویس
کارگردان و تهیه کننده
کارگردان و فيلم نامه نويس

تبلیغات